Salt la continut

DIYpedia

DIYpedia

Comunitatea Impatimitilor DIY

Posteaza proiectele tale, descopera proiectele altora

Cand se planteaza trandafirii ?

• Pentru a raspunde in topic, trebuie sa te autentifici

iris

iris

Junior

• Membri
  • 17 Postari
Am cumparat saptamana trecuta un butas cu trandafiri cataratori superbi,

Fisier atasat  butasi_trandafiri1.jpg   213.06K   6 Numar de descarcari Fisier atasat  butasi_trandafiri2.jpg   154.17K   6 Numar de descarcari

pe care as dorii sa ii plantez in locul celor care s-au uscat, (erau de vreo 15 ani ) si nu au mai rezistat :( . Problema e ca nu stiu cand e perioda cea mai buna pentru plantare. As fi recunoscatoare daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi . :)

alcrys

alcrys

Junior

• Moderatori
  • 68 Postari
Wow , ce frumosi sunt :rolleyes: , de unde i-ai cumparat?
Si eu am un butas cu trandafiri cataratori de multi ani, dar sunt soiul acela comun, rosu - visiniu , si am observat ca ceva nu le convine pentru ca infloresc frumos doar la inceputul verii, iar cand vine caldura mai mare , nu prea mai fac flori.

Reclama

Reclama
  • Reclama

alice

alice

Junior

• Membri
  • 13 Postari

iris, la 06 March 2012 - 05:22 PM, a spus:

Am cumparat saptamana trecuta un butas cu trandafiri cataratori superbi,

butasi_trandafiri1.jpg butasi_trandafiri2.jpg

pe care as dorii sa ii plantez in locul celor care s-au uscat, (erau de vreo 15 ani ) si nu au mai rezistat :( . Problema e ca nu stiu cand e perioda cea mai buna pentru plantare. As fi recunoscatoare daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi . :)

Poti sa ii plantezi toamna inainte sa inghete,cam prin luna octombrie -noiembrie dar sa ai grija sa ii acoperi cu un musuroi de pamant, pentru ai proteja de inghet peste iarna, iar cand incepe sa se incalzeasca trebuie nivelat pamantul din musuroi ca sa nu balteasca apa in jurul lui.
Si primavara se pot planta , dar sa te asiguri ca au cel putin 2-3 ore de soare in locul unde ii plantezi.
P.S - Foarte frumosi trandafirii, sa te bucuri de ei tot timpul verii....

Alin D

Alin D

Activ

• Membri
  • 316 Postari
E nevoie ca la plantarea trandafirilor sa se foloseasca ingrasamant ? Daca da , e ok si ingrasamantul natural (balegar/mranita) sau e nevoie de un ingrasamant mai special ?

alice

alice

Junior

• Membri
  • 13 Postari
Pentru ca trandafirul sa se dezvolte frumos si sanatos trebuie folosit ingrasamat cand se planteaza.
Cel mai ok este ingrasamantul organic  (balegar, mranita, faina de oase) pentru ca planta il asimileaza mai incet dar pe o perioada mai lunga de timp.
Daca folosesti balegar acesta trebuie sa fie bine fermentat (de mult timp) si trebuie amestecat  cu pamant fertil inainte de a-l pune in groapa unde urmeaza sa plantezi trandafirul.
Celalalte ingrasaminte care le gasesti in comert sunt niste saruri care se dizolva in sol, sunt foarte repede asimilate de plante, dar efectul este de scurta durata.

Alin D

Alin D

Activ

• Membri
  • 316 Postari
Merci mult pentru lamurire Alice. In fiecare zi mai invatam ceva nou :) . In mintea mea de "mare gradinar" :D mranita si balegarul insemnau unul si acelasi lucru. Din postul tau imi dau seama ca sunt lucruri diferite .. exista vreo diferenta intre ele?

iris, la 06 March 2012 - 05:22 PM, a spus:

... as fi recunoscatoare daca ma puteti ajuta cu niste sfaturi .

Iris, de unde ai cumparat trandafirii?
PS: Asteptam si poze cu plantarea lor ... B)

Reclama

Reclama
  • Reclama

iris

iris

Junior

• Membri
  • 17 Postari

alice, la 11 March 2012 - 10:18 AM, a spus:

Poti sa ii plantezi toamna inainte sa inghete,cam prin luna octombrie -noiembrie dar sa ai grija sa ii acoperi cu un musuroi de pamant, pentru ai proteja de inghet peste iarna, iar cand incepe sa se incalzeasca trebuie nivelat pamantul din musuroi ca sa nu balteasca apa in jurul lui.
Si primavara se pot planta , dar sa te asiguri ca au cel putin 2-3 ore de soare in locul unde ii plantezi.
P.S - Foarte frumosi trandafirii, sa te bucuri de ei tot timpul verii....

Merci mult de sfaturi Alice. ;)
Desi afara s-a mai incalzit, cred ca o sa mai astept o saptamana, pana sa-i plantez, pentru ca gradina mea e pe nord si inca nu prea am soare acolo. Mi-e frica sa nu-l afecteze, pentru ca i-au dat deja frunzulite.

alice

alice

Junior

• Membri
  • 13 Postari

lifestyle, la 14 March 2012 - 11:11 PM, a spus:

Merci mult pentru lamurire Alice. In fiecare zi mai invatam ceva nou :) . In mintea mea de "mare gradinar" :D mranita si balegarul insemnau unul si acelasi lucru. Din postul tau imi dau seama ca sunt lucruri diferite .. exista vreo diferenta intre ele?

Cu placere :rolleyes:  ma bucur ca ti-am fost de folos....
In ceea ce priveste diferenta dintre balegar si mranita:
- balegarul numit si gunoi de grajd este un amestec de fecale provenite de la animale si componente ale asternutului din grajd , de exemplu: paiele, doar ca nu poate fii folosit ca atare,si anume trebuie lasat cel putin 6 luni sa se descompuna si se obine un produs negru , gras. Cel mai de calitate balegar este cel ce provine de la bovine.
- maranita este de mai multe feluri: mranita de frunze, de balegar, de scoarta .....
Mranita de balegar de exemplu este un amestec de pamant cu balegarul descompus de care iti spuneam mai sus..
O definie a mranitei : " pamant amestecat cu materii animale sau vegetale descompuse "

iris

iris

Junior

• Membri
  • 17 Postari
Lifestyle, trandafirii i-am cumparat de la supermarket, in perioada asta toate magazinele sunt pline de flori si floricele de tot felul, pomi fructiferi, vita de vie .......doar e primavara :wub:
Si cum afara se incalzeste tot mai bine m-am decis sa plantez trandafirii, pentru ca aveau deja date frunzulite, in cutie si am zis sa nu fie prea tarziu. Sper sa se prinda si sa infloreasca toata vara ... :rolleyes:
Mai jos am atasat cateva poze de la operatiunea "plantarea" :D
Inainte de plantare radacinile  butasului se se taie putin (varfurile aprox. 2-3 cm) si se tine in apa cateva ore pentru a se hidrata bine.
Fisier atasat  plantare_trandafir-(10).png   835.02K   5 Numar de descarcari ,
dupa care se sapa groapa cu o adancime de 30cm si latime 40cm
Fisier atasat  plantare_trandafir-(11).png   1002.37K   6 Numar de descarcari
se adauga o lopata de mranita
Fisier atasat  mranita.png   812.8K   6 Numar de descarcari Fisier atasat  plantare_trandafir-(12).png   1MB   6 Numar de descarcari
apoi pozitionam butasul si umplem groapa cu pamant
Fisier atasat  plantare_trandafir.png   1.08MB   5 Numar de descarcari Fisier atasat  plantare_trandafir-(2).png   999.69K   5 Numar de descarcari
Dupa ce am pus pamantul , l-am tasat foarte bine
Fisier atasat  plantare_trandafir-(7).png   965.35K   5 Numar de descarcari Fisier atasat  plantare_trandafir-(8).png   989.53K   5 Numar de descarcari Fisier atasat  plantare_trandafir-(9).png   970.57K   3 Numar de descarcari ,
am completat cu pamant si am pus o galeata cu apa
Fisier atasat  plantare_trandafir-(4).png   852.7K   3 Numar de descarcari.
Si o ultima poza cu treaba terminata :rolleyes: :wub:  
Fisier atasat  plantare_trandafir-(6).png   927.58K   3 Numar de descarcari

Alin D

Alin D

Activ

• Membri
  • 316 Postari
Asa da .... multumim pentru poze ;) .
Vrem sa ii vedem si infloriti . Acum am vazut si eu mranita aia :P .
Intrebare: Mranita ai "confectionat-o" tu sau se poate cumpara din comert?

0 useri citesc topicul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi