Salt la continut

DIYpedia

DIYpedia

Comunitatea Impatimitilor DIY

Posteaza proiectele tale, descopera proiectele altora

Constructie foisor din lemn

• Pentru a raspunde in topic, trebuie sa te autentifici

Diana Lintia

Diana Lintia

Junior

• Membri
  • 22 Postari

Nivel Dificultate
Foarte Avansata

Timpul Necesar
Mai mult de o saptamana

Bugetul Necesar
Peste 1000 RON

Descriere Proiect

Cum se construieste un foisor din lemn sau cum am construit foisorul nostru :)

Materiale Necesare

• caramida aparenta
  • caramida plina
  • cuie
  • lambriuri
  • lemn
  • Mortar de ciment
  • nisip
  • pietris
  • sindrila din lemn

Scule si Unelte Necesare

• Betoniera
  • boloboc
  • Cancioc
  • ciocan
  • ciocan de guma
  • fierastrau cu lant
  • fierastrau pendular
  • mistrie
  • ruleta

emanuel

emanuel

Junior

• Membri
  • 96 Postari
Felicitari proiect de nota 10+ .Este mult mai mult decat un foisor ,de aici reiese bunul gust al proprietarilor si maiestriea meseriasilor.

Editat de emanuel

Reclama

Reclama
  • Reclama

Diana Lintia

Diana Lintia

Junior

• Membri
  • 22 Postari

Vezi postareaemanuel, la 26 May 2013 - 08:59 AM, a spus:

Felicitari proiect de nota 10+ .Este mult mai mult decat un foisor ,de aici reiese bunul gust al proprietarilor si maiestriea meseriasilor.

Va multumesc pentru aprecieri!
Intr-adevar, ambele echipe de mesteri care au contribuit la realizarea foisorului - care l-au ridicat si care au confectionat si montat sindrlila de lemn - au fost extraordinare, facandu-si meseria cu multa seriozitate si cu un talent demn de a fi mentionat. O adevarata placere sa lucrezi cu asemenea oameni!

Alin D

Alin D

Activ

• Membri
  • 319 Postari
E unul dintre cele mai frumoase foisoare vazute de mine vreodata. Fara discutie ...Tine foarte mult de bunul gust al fiecaruia.
Iata ca se pot face si foisoare superbe, iesind din tiparul foisoarelor hexagonale acoperite cu sindrila bituminoasa (visinie sau verde :) )
Foarte inspirata ideea de a monta lambriuri albe (sau natur, nu imi dau seama prea bine), contrasteaza intr-un fel aparte cu grinzile din lemn. :wub:

George Craciun

George Craciun

Nou Venit

• Membri
  • 9 Postari
Lucrarea de mai sus este superba,jos palaria.Ma inclin in fata artistilor care au facut lucrarea.Felicitari !

Eu doresc sa fac un foisor cu mainile mele, ca in poza de mai jos, pe o placa de 4m x 3m.Este un mester tamplar pe forum care ar putea sa ma ajute cu o schita si cateva dimensiuni?La proiectare m-am impotmolit si cateva detalii m-ar ajuta enorm.Multumesc frumos.
Cu stima.

Fisiere atasate

George Craciun

George Craciun

Nou Venit

• Membri
  • 9 Postari
Cat ar trebui sa fie inaltimea minima ,grosimea stalpilor si a capriorilor grosimea si ce mai este acolo...nu le stiu denumirea.
Cu stima.

Reclama

Reclama
  • Reclama

George Craciun

George Craciun

Nou Venit

• Membri
  • 9 Postari
Am reusit sa fac un desen.Am pus colturile verticale la 2300mm,restul dimensiunilor au iesit din desen.
Credeti ca trebuie sa fac, totusi,inaltimea mai mare de 2300mm?
Am incercat sa incarc si un fisier 3D dar nu se poate.
Cu stima.

Fisiere atasate

Diana Lintia

Diana Lintia

Junior

• Membri
  • 22 Postari
Si

Vezi postareaGeorge Craciun, la 15 February 2014 - 12:58 PM, a spus:

Cat ar trebui sa fie inaltimea minima ,grosimea stalpilor si a capriorilor grosimea si ce mai este acolo...nu le stiu denumirea.
Cu stima.

Ma bucur ca va place foisorul postat de mine!
Si modelul dumneavoastra este foarte interesant, deosebit si are o linie moderna.
Din pacate la intrebarile puse nu va prea pot raspunde, cred ca dimensiunea capriorilor trebuie sa fie proportionala cu amprenta la sol a constructiei. Oricum cred ca minim 10/15 are un caprior. Cu siguranta exista mesteri pe acest site care va pot lamuri, doar ca trebuie sa postati intrebarea in alta parte. Eu sunt doar proiectant amator si fac experiente numai pe mine...si pe prietenii mei.
Legat de inaltime, cred ca 2,30 este insuficient. La o inaltime asa de mica presupun ca ar fi prezenta senzatia de "tavan in cap" ori scopul unui foisor este de a te face sa te simti bine, relaxat, sa simti ca est acoperit, dar totusi sa ai senzatia de spatiu si de aer usor respirabil.
Succes va doresc si un foisor de care sa fiti mandru!

0 useri citesc topicul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi